Нова година 2020 Атина – Монастираки – Пиреја

Вклучено:
 • 1 ден: 29.12.2019
 • 2 ден: 30.12.2019
 • 3 ден: 31.12.2019
 • 4 ден: 1.1.2020
 • 5 ден: 2.1.2020

Поаѓање за Грција во 19.00 часот од Скопје, паркингот пред хотел Вип. Патот води преку граничниот премин Богородица - Евзони. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

Именуван по божицата Атена, Атина е растечка, космополитанска метропола со население од 3,7 милиони жители.

Пристигнување во Атина во претпладневните часови. Слободно време или факултативен панорамски разглед на градот со локален водич: плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Академијата, Библиотеката, Кралската палата, Евзоните, Адриановата порта, стариот Олимписки стадион, Зевсовиот храм, Атинската Агора, древниот Акропол и новиот Акрополски музеј. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Појадок. Целодневен факултативен излет до Пелопонез - разглед со локален водич: Посета на Микена - древниот град на митскиот крал Агамемнон. По посетата продолжуваме кон Епидаурус - најакустичниот антички амфитеатар. Посета на гратчето Нафплион - некогашната престолнина на Грција, попатна посета на Коринтскиот канал (кој ги поврзува Егејското и Јонското море). Враќање во Атина во попладневните часови. Вечерта дочек на Новата 2020 на плоштад. Ноќевање.

Појадок. Напуштање на хотелот. Слободно време за посета на стариот дел на градот – Монастираки – уживање во Новогодишната атмосфера. Посета на Пиреја - најголемото пристаниште на Балканот и нејзините Марини. Слободно време за индивидуални активности. Во пладневните часови поаѓање за Македонија.

Пристигнување во Скопје во претпладневните часови.

103 €

(6.390 мкд)

превоз и хотелско сместување

Во цената се пресметани следните услуги:
 • Превоз со туристички автобус на дадената релација;

 • Сместување во хотел 3* во Атина на база две ноќевања со појадок;

 • Посета на Монастираки и Пиреја;

 • Организација и пратител на патувањето.

Во цената не се пресметани следните услуги:
 • Разгледување на Атина со локален водич – 10 евра (минимум 35 лица, пријавување при резервација на аранжманот);

 • факултативен излет до Пелопонез- 25 евра (превоз и разгледување со локален водич);

 • Влезници за посети вклучувајќи ги и влезниците за Епидариус и Микена – се плаќаат при влезот (минимум 35 лица – пријавување при резервација на аранжманот);

 • Туристичка такса -100 денари (задолжителна доплата во агенција);

 • патничко осигурување (задолжително).

Напомена:
 • За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници.

 • За секое лице потребен е поединечен биометриски пасош со минимум на важност од 3 месеци од денот на пристигнување назад.

 • За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А. Арка-Г.

+389 2 3290 414  /  +389 2 3123 125