8 МАРТ во Букурешт – Бран – Брашов

 • 1 ден: 5.3.2020
 • 2 ден: 6.3.2020
 • 3 ден: 7.3.2020
 • 4 ден: 8.3.2020
 • 5 ден: 9.3.2020

Поаѓање во 17.00 часот од Скопје на паркинг кај хотел Вип со туристички автобус. Патот води преку граничен премин Деве Баир, Софија и Русе со попатни одмори до Букурешт.

8 МАРТ во Букурешт кој е културна, идустриска и финансиска престолнина на Романија. Воедно е и најголемиот град во Романија, лоциран на југоистокот на земјата и лежи на бреговите на реката Дамбовица. Во овој аранжман постои можност за факултативен излет до дворецот на Дракула, кралскиот дворец Пелеш и посета на Брашов.

Пристигнување во Букурешт во утринските часови.

Следува разгледување на градот (често нарекуван Мал Париз) со туристички водич: Парламентот, Триумфалната капија, Букурешкиот универзитет, некогашната Кралска палата, Селото музеј, седиштето на филхармонијата-Ateneum, Националниот музеј....

Сместување во хотел. Вечерта слободно време за ноќна прошетка по Букурешт. Ноќевање.

Појадок. После појадокот се заминува на целодневен факултативен излет до Синаја со посета на Кралскиот дворец-Пелеш, некогашна летна резиденција на Романските кралеви.

Се продолжува до Бран со посета на Дворецот на Дракула, каде ќе ја дознаете вистинската приказна за легендарниот гроф Влад Цепеш Дракула. Негово разгледување. Попладне прошетка и посета на Брашов-Црната Црква, најголемата готска црква во југоисточна Европа. Слободно време за индивидуани прошетки.

Враќање во Букурешт. Ноќевање.

Појадок. После појадокот се заминува на уште една прошетка по Букурешт со застанување на Триумфалната порта и Парламентот.

Околу пладне посета на еден од шопинг центрите во центарот на градот.

Попладне заминување за Македонија. Ноќно возење со попатни одмори преку Бугарија.

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

119 €

(7.350 мкд)

превоз и хотелско сместување

Во цената се пресметани следните услуги:
 • Превоз со туристички автобус на дадената релација;

 • Сместување во хотел 3* во Букурешт на база две ноќевање со појадок;

 • Разглед на Букурешт со локален туристички водич;

 • Организација и пратител на патувањето.

Во цената не се пресметани следните услуги:
 • Целодневен факултативен излет до Синаја (Кралскиот дворец Пелеш), Бран (Дворецот на Дракула) и посета на Брашов со вклучени влезници – 30 евра;

 • Патничко осигурување 200 денари;

 • Влезници за културно-историски споменици.

Напомена:
 • За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници.

 • За секое лице потребен е поединечен биометриски пасош со минимум на важност од 3 месеци од денот на пристигнување назад.

 • За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А. Арка-Г.

+389 2 3290 414 / +389 2 3123 125